چگونه به خودآگاهی برسیم؟ همانطور که در مقاله خودآگاهی چیست گفتیم مفهوم کلی خودآگاهی شناخت و درک کاملی از خود است. حالا اگر در شناخت خود دچار ضعف هستیم چگونه می توانیم خودمان را به طور کامل بشناسیم؟ برای داشتن خودآگاهی باید خود ارزیابی کنید. این امر مستلزم تخصیص زمان است و از آن‌ جا که خود ارزیابی زمان‌ بر است، در ابتدا روزانه ۱۵ دقیقه را به این کار اختصاص دهید. هر روز زمانی را به خود ارزیابی اختصاص دهید. در ادامه به فواید خودآگاهی خواهیم پرداخت. افزایش خودآگاهی و شناخت بیش‌ تر خود زمان‌ بر است. ممکن است سال‌ ها طول بکشد، در حالی که از افراد بسیاری در اطرافتان برای جمع ‌آوری اطلاعات استفاده می‌ کنید. ایجاد عادات کاری لازم برای افزایش خودآگاهی و استفاده از تکنیک های خودآگاهی می‌ تواند تأثیر مثبتی بر سایر جنبه‌ های زندگی شما، به‌ ویژه روابط بین‌ فردی و درون ‌فردی‌ تان، داشته‌ باشد. در ادامه 5 مزیت خودآگاهی را با ‌هم مرور خواهیم کرد:
 1. ابراز همدلی بیشتر با دیگران
ابراز همدلی بیش ‌تر با دیگران از مهم ‌ترین مزایای خودآگاهی است. اگر مهارت همدلی بیش‌ تری داشته ‌باشید، می‌ توانید روابط بهتری را برقرار کنید. همه‌ ی ما یک نیاز جهانی داریم و آن درک شدن و تأیید شدن احساساتمان است. این موضوع هنگامی ‌که غمگین هستیم و نمی ‌توانیم به دیدگاه دیگران یا توضیحات منطقی‌ تر گوش دهیم، تشدید می‌ شود.
 1. بهبود مهارت گوش دادن
گوش دادن فعال مهارتی است که روز به ‌روز کم ‌یاب ‌تر می ‌شود. خبر خوب این است که وقتی شروع به گوش دادن فعال می ‌کنید، تأثیرات بسیار مثبتی ایجاد می ‌شود. این نشان‌ دهنده‌ی اهمیت خودآگاهی است، زیرا به شما امکان می ‌دهد که روابطی درست و مطمئن برقرار کنید. مهارت گوش دادن از ویژگی ‌های خودآگاهی و هم ‌چنین از مزایای آن است.
 1. بهبود مهارت تفکر انتقادی
برای کسب خودآگاهی باید به طور صادقانه درمورد خود و اقداماتتان فکر کنید. باید احساساتتان را تجزیه‌ و تحلیل کنید و از جایگاه بالاتری به خودتان نگاه کنید تا به یک تصویر عینی از خودتان برسید. همه‌ ی این تمرینات مهارت تفکر انتقادی شما را بهبود می ‌بخشند و می ‌توانید آن‌ ها را در بسیاری از زمینه‌ های دیگر زندگی خود نیز اعمال کنید.
 1. بهبود روند تصمیم گیری
وقتی می‌ دانید که چگونه باید با دیگران ارتباط برقرار کنید، خود را می ‌شناسید، زمانی را به گوش دادن به دیگران اختصاص می‌ دهید و مهارت تفکر انتقادی خود را بهبود می ‌بخشید، روند تصمیم گیری شما نیز بهبود می‌ یابد. این یکی از بزرگ‌ ترین مزایای خودآگاهی است. وقتی تصمیمات بهتری بگیرید، زندگی بهتری نیز خواهید داشت.
 1. بهبود توانایی های رهبری
آیا شخصی وجود دارد که نخواهد رئیسی داشته‌ باشد که تصمیمات درستی می ‌گیرد، به کارمندانش گوش می‌ دهد، مهارت تفکر انتقادی بسیار خوبی دارد و برای هر مشکلی راه‌ حل مناسبی پیدا می‌ کند؟ این‌ ها همه از مزایای خودآگاهی است که توانایی‌ های رهبری را نیز تقویت می‌ کند. این ویژگی‌ ها فرد را به رهبری تبدیل می‌ کند که همه می‌ خواهند از او پیروی کنند و با ایشان کار کنند. تکنیک های خودآگاهی
 1. بی طرفانه به خود نگاه کنید.
یکی از تکنیک های خودآگاهی این است که خودتان را دقیقا همان‌ طور که هستید ببینید، می‌ تواند روندی بسیار دشوار باشد، اما اگر درست تلاش کنید، شناخت خود واقعی ‌تان به نفع تان خواهد بود. وقتی بتوانید خود را به‌ صورت عینی ببینید، خواهید آموخت که خود را بپذیرید و راهی را برای پیشرفت خود پیدا کنید. بنابراین، آسان ‌ترین راه برای شروع کدام است؟
 • برداشت‌ هایی که از خود و جهان اطرافتان دارید را یادداشت کنید تا بتوانید سطح درک فعلی خود را تعیین کنید. مواردی را که فکر می‌ کنید در انجامشان مهارت دارید یا باید آن‌ ها را بهبود ببخشید، یادداشت کنید. نکته‌ ی کلیدی در این ‌جا این است که در یابید کدام ویژگی شما باعث می‌ شود از لیست حذف شوید، اما فراموش نکنید که هرگز نباید خودتان را با دیگران مقایسه کنید
 • به چیزهایی که مایه‌ ی افتخارتان هستند یا هر دستاوردی که در طول زندگی کسب کرده‌ اید، فکر کنید.
 • به دوران کودکی خود و آن‌ چه در آن زمان شما را خوشحال می‌ کرد، بیندیشید. چه چیزی تغییر کرده ‌است؟ چه چیزهایی ثابت مانده ‌اند؟ دلیل بروز این تغییرات چیست؟
 • دیگران را تشویق کنید که بگویند چه حسی درباره‌ ی شما دارند و چگونه فکر می ‌کنند.
 • در پایان، به دیدگاه تازه ‌ای درمورد خودتان و زندگی ‌تان دست پیدا خواهید کرد.
 1. ژورنال نویسی کنید.
می توانید در مورد هر چیزی که در ذهن دارید ژورنال بنویسید، حتی اگر موضوع آن از اهدافتان دور باشد. نوشتن افکار روی کاغذ باعث می شود ذهنتان سبک تر شود و ایده ها افکار جدید تری داشت باشید. پس از خود ارزیابی، کمی وقت بگذارید و به این فکر کنید که چگونه رهبری هستید و افرادی که زیر نظرتان کار می‌ کنند، درباره‌ ی شما چگونه فکر می‌ کنند. به کارهایی که برای کمک به دیگران انجام می ‌دهید، فکر کنید. آیا می‌ توانید کارهای بیش ‌تری را انجام دهید؟ ارزش‌ های شما کدام‌ اند؟ در حال حاضر، چه چیزی برایتان در اولویت است؟
 1. اهداف و اولویت های خود را بنویسید.
یکی از بهترین روش ها برای افزایش خودآگاهی نوشتن اهداف آینده است؛ برای مثال، وارن بافت از سرمایه گذاران و ثروتمندان معروف آمریکا است که دقت زیادی را صرف برنامه ریزی خود می کند. برنامه های نوشته شده به شما کمک می کند تا بتوانید ارزیابی نتایج آینده بپردازید.
 1. به صورت روزانه خود ارزیابی کنید.
برای داشتن مهارت خودآگاهی باید خود ارزیابی کنید. این فعالیت نیازمند زمان است. هر روز از طریق تکنیک های خودآگاهی زمانی را به خود ارزیابی اختصاص دهید. از آن‌ جا که خود ارزیابی زمان ‌بر است، در ابتدا روزانه ۱۵ دقیقه را به این کار اختصاص دهید. هنگامی‌ که از یک ژورنال برای نوشتن استفاده می ‌کنید، خود ارزیابی بیشتر مثمر خواهد بود. بهتر است مکان آرامی را برای فکر کردن پیدا کنید. صادقانه به خودتان به عنوان یک شخص و یک رهبر نگاه کنید. تعهد به انجام این کار می ‌تواند به پیشرفت شما کمک کند.
 1. مدیتیشن
با استفاده از روش مدیتیشن یا ذهن آگاهی می ‌توانید میزان شناخت از خودتان را بالا ببرید. اکثر روش ‌های مدیتیشن بیشjر با تنفس و دم و بازدم صورت می ‌گیرد، اما برای به‌ کارگیری این روش ضرورتی ندارد که بر اساس قواعد و اصول آن عمل کنید، بلکه می‌ توانید با مکث ‌های منظم و افزایش تمرکز، از این روش استفاده کنید. با چند ثانیه تمرکز بر نفس کشیدن خود می ‌توانید خودآگاهی ‌تان را نیز افزایش دهید. در طول مدیتیشن می‌ توانید موارد زیر را از خودتان سؤال کنید:
 • چه چیزی را می ‌خواهم به دست آورم؟
 • برای مدیتیشن چه کاری را انجام می ‌دهم؟
 • چه کاری انجام دهم تا به آرامش برسم؟
 • برای تغییر حالت چه کاری را می‌ توانم انجام دهم؟
 1. در آزمون‌ های شخصیت ‌شناسی و روانشناسی شرکت کنید.
با استفاده از آزمون‌ ها می ‌توانید جنبه‌ ها و ویژگی ‌های خودتان را بهتر بشناسید. یکی از آزمون‌ ها یا تست های شخصیت شناسی مشهور و مهم شاخص مایرز بریگرز (تست MBTI) است که برای رسیدن به نقطه‌ ای از ویژگی‌ های شخصیتی می ‌توانید از آن استفاده کنید؛ هم‌ چنین، می ‌توانید از سایر تست‌ های معتبر، مانند تست شخصیت شناسی نئو NEO PI-R و تست دیسک DISC بهره ‌مند شوید. یکی از ویژگی ‌های مشترک این آزمون ‌ها این است که در ‌آن‌ ها پاسخ‌ های درست یا نادرست وجود ندارد. در واقع، این آزمون‌ ها برای این‌ طراحی شده‌ اند که پاسخ ‌دهندگان درجه ‌ای از ویژگی‌ های مربوط به خود را در نظر بگیرند یا ویژگی ‌هایی را انتخاب کنند که آن‌ ها را بهتر توصیف می‌ کنند. عوامل مؤثر در رشد مهارت خودآگاهی
 1. پذیرش خود
خودمان را با تمام نقاط قوت و ضعف مان بپذیریم و دوست داشته‌ باشیم. مسلما عوامل متعددی در چگونگی پذیرفتن خود، به همان شکل که هستیم، نقش دارند، اما یکی از عوامل مؤثر، پذیرفتن اشتباهاتی است که از ما سر می ‌زند.
 1. پذیرش دیگران
به معنای پذیرش انسان‌هاست به همان شکلی که هستند. با وجود تمام شباهت‌ ها و تفاوت‌ های بین‌ فردی، به نظر می‌ رسد که ۲ عامل زیربنایی وجود دارد که تمامی تفاوت ‌ها از آن‌ ها نشئت می ‌گیرند، یعنی تفاوت ‌های ژنتیکی و توارثی، و تفاوت‌ های محیطی که باعث می ‌شوند که نتوانید هیچ دو نفری را شبیه به هم پیدا کنید.
 1. قبول مسئولیت ها
با قبول مسئولیت‌ ها، در رشد اعتماد به نفس و رسیدن به خودآگاهی بیشتر گام بسیار مهمی برداشته‌ اید. مسئولیت پذیری و درگیر شدن با مسائل مربوط به آن باعث می ‌شود که به نقاط قوت و ضعف خود بیشتر پی ببریم. یکی از بزرگ‌ ترین موانع در این راه ترس از شکست و اشتباه کردن است. ممکن است این پرسش در ذهن همه‌ ی ما شکل بگیرد که چگونه می ‌توان خودآگاهی را پرورش و توسعه داد؟ بدون شک، میزان بالای خودآگاهی هر فرد نشان شخصیت قوی اوست و این توانایی را به وی می ‌دهد که با هدف گذاری، داشتن اصالت و اعتماد سازی، بتواند آن‌ ها را هدایت کند؛ علاوه بر این، خودآگاهی به افراد شناخت و درک مناسبی از خودشان می‌دهد و باعث می‌ شود که با درک بهتر نیازهای دیگران، نقاط ضعف خود را نیز پوشش دهند. روش ‌های مختلفی برای بهبود این ویژگی وجود دارد. در آخر در این مقاله تلاش کردیم تا بتوانیم روش های رسیدن به خودآگاهی را جمع آوری کنیم، این موضوع و توانایی برای به ثمر نشستن نیازمند زمان است و با گذر زمان شما حس خواهید کرد که در حال یافتن خود هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 6 =