رهایی از زندگی بدون عشق و خلاص شدن از نفرت از عشق… .

 

متاسفانه بیشتر از ۸۵ درصد آدم هایی که به سن پیری و بعداز آن مرگ می رسند ، هرگز ” نسخه بهتر خودشون ” را نمی بیند. همه افراد در لحظه هایی حتی کوتاه که با خودشون خلوت می کنند، خوب میدونن که اشکالات مهمی که در وجودشان هست همان طور که استعداد های مهمی هم هست. اما اکثرشان هیچ وقت نمی فهمن که اشکالات و این نقطه ضعف های شخصیتی شون رو میشه دقیقا و کاملا علمی شناسایی و از آن مهمتر رفع شون کرد. جای تعجب داره که تقریباً همه سالمندان در مصاحبه با روانشناسان اشاره می‌کنند به خاطر بدبیاری هاشون بوده که هیچ وقت روی خوشبختی واقعی را ندیدن!!  این حقیقت نداره… .

حتماً شما هم شنیدین که میگن” شخصیت هر انسان سرنوشت او را می سازه “ . اما آیا به راستی به این گفته یقین دارید؟! اصلا این شخصیت واقعاً چیه و اگر بشناسیمش ، چقدر می تونیم بهترش کنیم ؟ از نظر علمی گفته شده شخصیت یه سری الگوهای فکری ، هیجانی ، کلامی و رفتاری هست که
در افراد مختلف با هم فرق می‌کنه و اگر این الگوها رو در هر کسی بدونی ، می تونی رفتارهایش را پیش بینی کنی . یعنی اگر بدونی شخصیت یک شخص ، خیلی وابسته است ، می‌تونی حدس بزنی که وقتی محبوبش اونو تنها بذاره خیلی اذیت خواهد شد . و اگر شخصیت کسی آزادی فردی را خیلی زیاد داشته باشه ، وقتی محبوبش اونو تنها بذاره خیلی هم ذوق میکنه . به زبان ساده تر شخصیت هر آدمی از چهار ستون اصلی درست شده که بهش میگن تیپ ؛ یعنی شما که الان مشغول مطالعه هستید بدون شک شخصیتی دارید که عمدتاً از چهار تیپ اصلی درست شده . همانطور که گفتم مثلا وابسته یا آزادی خواه ، هر کدام یک تیپ شخصیتی هستند

بهترین همسریابی فقط و فقط زمانی اتفاق می افته که خانم ها و آقایان تیپ های شخصیت خودشان را بشناسن و در نتیجه آگاهانه و کاملاً علمی متوجه بشن که قرار گرفتن کنار کدام تیپ شخصیتی برای شخص آنها بهترین هست. وگرنه عشق حقیقی همیشه به شکل یک رویای دست نیافتنی باقی میمونه و بهترین همسر هرگز نصیب افراد ناآگاه به خود نخواهد شد.

حالا اینکه اسم این چهارتا تیپ رو باید از کجا فهمید ، جواب جالبی داره : تیپ شناسی شخصیت یه علمه ؛ درست مثل فیزیک شیمی و نظریه‌های مختلفی هم توش مطرح شده .

توی هر کدام از نظریه های شخصیت شناسی ، تیپ های اصلی آدم ها رو با دسته های خاص خودشون تعریف کردن . اما تقریباً همه نظریه ها آخرش به یک جا می‌رسن . یعنی می خوام بگم از روی هر کدوم از نظریه های مطرح دنیا که چهار تیپ اصلی ت ، یعنی چهارستون شخصیت ت ، رو بشناسی ،فرق چندانی نمی کنه.

هر چند که ظاهرا این اسم ها و اصطلاحات با هم دیگه خیلی متفاوته. مثلا فروید میگه تیپ های شخصیت اینها هستند دهانی ، مقعدی ،آلتی ،کمون،….. یا مثلاً اریک برن معتقده تیپ های شخصیتی اینها هستند کودک تسلیم، کودک رها،والد سرزنشگر ،والد حمایتگر1

پ.ن 1-که برای تیپ شناسی و درمان در این نظریه می توانید محصول معجزه عشق اگاهی را تهیه کنید.

همینطور که گفتم از روی تمام نظریه های معتبر میتونی استعدادها و همینطور نقطه ضعفهای وجودیت را پیدا کنی و با کار کردن و تمرین کردن روی اونها از خود آدم متعادل تر و البته با شخصیت تری بسازی
حتما شما هم افسانه عشق در یک نگاه رو شنیدین دیگه نه؟ عشق هایی که با یک نگاه شروع می‌شود و زبانه می‌کشند تقریبا همیشه به نفرت از عشق بیچاره تبدیل میشن. من میگم به جای عشق در یک نگاه و دنبال افسانه رفتن میشه معنی عشق حقیقی را یاد گرفت باور کنید عشق حقیقی یعنی خودآگاهی و دیگر آگاهی یعنی خود واقعیت رو بشناسی نیازهات رو، ارزش‌هات رو ،خط قرمزهات رو و نقطه ضعف‌هات رو. و آنها رو در کنار همسرت به تعادل برسونی .

 

من که میگم ما اصلا به خاطر روبرو شدن و بعد رفع تدریجی این نقطه ضعفها و به اوج رساندن استعدادهای ذاتی مان به دنیا آمدیم گفتن استعدادهای ذاتی درسته ؟ مگه شخصیت ذاتیه؟
همه آدمها وقتی به دنیا میان با خودشون چهار طبیعت اصلی آب ،خاک ،آتش ،هوا را به دنیا میارن. میدونستی که این چهار عنصر به صورت مزاجها و ژنهایی تو وجود هر نوزادی قرار داده شده و همین مزاجها و ژنها مثلا مزاج سودایی یا صفرایی، ویژگی‌های شخصیتی خاصی توی خودشان پنهان کردن ؟بله . درسته. شخصیت هر آدمی هم از ژن درست شده هم از تربیت مثلاً مزاج صفرا یا همان آتشی مزاج ها برون گرا هستند و افراد برونگرا هم معمولا اهل ریسک ،پرحرف ،پر واکنش، معاشرتی و …. هستند بسیار خوب پس بخش مهمی از شخصیت ژنتیکی است . اما حدود ۴۰ درصد از شخصیت ما را محیط و تربیت اولیه مون درست میکنه و این همان بخشی که ما روانشناس و سعی میکنیم توش دخالت کنیم و از طریق آگاه کردن افراد به کسی که واقعاً هستند آنها را تغییر بدهیم.

بیشتر زن و مرد هایی که با هم مسئله دارند اول رابطه به شیدایی از همسر مبتلا بودند . یعنی عاشق شدن ولی تو خواب هم نمیدیدند که چند سال بعد آرزوی رفتن همسر و آرزوی زندگی بدون عشق را داشته باشند. اینا همه وهمه به خاطر ناآگاهی اینکه اکثر آدمها نمی دونند اصلا چرا به دنیا آمدند و این وسط معنای عشق چی بوده .عشق میاد که ما از نقطه ضعف هامون آگاه شیم و بعد آنها را متعادل کنیم .من میگم عشق حقیقی یعنی که هر دو نفر تلاش کنند نسخه بهتر خودشان را کنار همدیگه بسازند یعنی همان هدف زندگی.

راحترین کار در دنیا این است که علت تمام رنج ها و غصه هامون را بندازیم گردن دیگران . حتما شما هم می شناسید آدم‌هایی را که همیشه دارند مینالند ، از تربیت پدر مادرشون از محیط بزرگ شدنشان ، از اینکه ظاهر زیبایی ندارند، شانس ندارند ، ازاینکه جهان سوم به دنیا آمدن و هزار تا بهانه تراشی دیگر. اما من می خوام با اطمینان به شما بگویم شخصیت هر انسانی واقعا واقعا مهمترین عامل در ایجاد خوشبختی و بدبختی شه چون با تقویت و اصلاح شخصیت می توانیم انقدر قدرتمند بشیم که زور هیچ کدام از این بهانه ها بهمون نرسه . خیلیها را به چشم خودم دیدم که با عوض کردن تیپهای مخفی تو شخصیت شون واقعا ادم بزرگی از خودشون ساختن این که گفتم یعنی خود اگاهی و بعد خود مدیریتی.

نکته ی خیلی جالب اینکه شخصیت هر آدم وقت تولد ، دقیقاً کنار پدر مادر و یا همسری قرار میگیره که بیشترین امکان درد و البته تحول رو براش فراهم می کنند . متوجه منظورم شدین ؟

یعنی مثلا اگه شما یک برون گرای شدید باشی که از نظر ژنتیکی ، در کنترل خشم و نگه داشتن زبان خودش مشکل داره ، طبیعت تو رو توی خانواده ی خاصی پرتاب می کنه ؛ خانواده ای که این مشکل شخصیتی ت رو با شیوه تربیت خودشون میارن بالا و بیشتر بهت نشون میدن. چرا ؟ خب معلومه برای اینکه تو فشارهای محیطی ، تغییر کنی.یعنی می خوام بهت بگم وقتی به دنیا اومدی ، ژن های تو دقیقا در خانواده ای پرتاب شدن که به احتمال بیشتری مشکلات شخصیتی ت رو بهت نشون بدن ؛ اون وقت اراده کنی و از خانواده و اطرافیانت ، و در واقع از نقطه ضعف های خودت بزرگتر بشی. به نظر می‌رسه هدف از خلقت من و تو همین باشه : پیدا کردن کسی که واقعا هستیم (یعنی شخصیتمون) و بعد ، تبدیل کردن خودمون به بهترین کسی که می توانیم باشیم. هدف عشق واقعی هم همینه.

برای چیزی که گفتم دلیل دارم . دختری می گفت که پدری بسیار خسیس داشته. به طوری که همیشه با پدرش سر پول ِحتی یه خودکار دعوا داشتن . دخترک بعد از فارغ‌التحصیل شدن از دبیرستان ، میره خارج از کشور . چرا ؟ برای اینکه از شر پدر خسیسش خلاص بشه . اما به ۶ ماه نمی کشه که عاشق میشه و به فرمان عشق ازدواج می کنه . بعد از یک سال همین دختر عاشق طلاق می خواسته. اما میدونی چرا ؟آفرین . شوهرش آنقدر خسیس بوده که تعداد لقمه های غذایی که اون می خورده را هم می شمرده و بهش سرکوفت می زده.

یعنی می خوام بهت بگم اگر از یه آدم در خانواده اصلیت درسی که لازم داشتی رو یاد نگیری ، زندگی ول کن معامله نیست !!! تو مرحله ی بعد از طریق همسرت و اگر باز هم یاد نگیری از طریق بچه‌هات مجبورت می کنه یاد بگیری و شخصیت خودت را عوض کنی.
تو داستان این دختر ،اون بی نهایت تنبل بود و وابسته . ژن دختر و با خود آورده هایش اینطوری بود که ، سخت کوشی و استقلال رو اصلا بلد نبود.اول تنبلی هاش را گردن پدرش انداخت و بعد فکر کرد که شوهرش اونو بدبخت کرده . در حالی که قصه اصلا اینطوری نبوده . اکثر آدمها قصه ی زندگیشون رو اشتباهی می فهمن و اشتباهی تعریفش می‌کنن حتی برای خودشون ؛ راستی شما قصه این دختر رو چطوری تعریف می کنین ؟ هان ؟ من که می گم طبیعت می خواسته با هوشمندی ، دختر رو به نسخه بهتری از خودش تبدیل کنه . یعنی طبیعت فوق العاده هوشمند تر از چیزی هست که به نظر میرسه . همه ما تو ژن ها و با خود آورده هامون هم استعداد هست هم نقطه ضعف .آدم شجاع ، کسی که هدف از زندگیش رو ” رشد خودش” قرار میده ، تیپ های پنهان تو شخصیت خودش رو پیدا می کنه ؛ برای اینکه استعداد هاش رو بارور کنه و نقطه ضعف هاش رو آگاهانه کمرنگ کنه . این باعث میشه شخصیت اون آدم هر روز به تعادل بیشتری برسه و خبر خوب اینکه هر وقت شخصیت یه آدم متعادل تر بشه ، لیاقتش هم برای خوشبختی و عشق واقعی بیشتر خواهد شد. مگه نه ؟ هر قدر یه آدم ضعیف النفس تر و بی شخصیت تر باشه ، شانس و لیاقت کمتری هم برای خوشحالی واقعی و عشق خواهد داشت .

 

هرکسی هستی و هرجای زندگیت که ایستادی ، هر سن و هر گذشته ای که داشتی و هر ترس و اضطرابی که الان داری رو بذار کنار اینا و تمرکز روی این ها ، هیچوقت هیچی رو نه عوض می کنه نه بهتر .بجاش مثل آدم بزرگها وایستا و حقیقت خودت را پیدا کن . تیپ شناسی شخصیت این امکان را بهت میده و متخصصین تیپ‌شناسی هم میتونن به شکل کاملاً علمی بهت یاد بدن که برای به اوج رسوندن استعدادهات و کمرنگ کردن نقطه ضعف هات باید چیکار کنی . تنها هدف واقعی یه آدم حسابی برای نفس کشیدن ، رشده منظورم رشد فیزیکی نیست … میدونی که ؟

اختلافات زناشویی و همینطور جنگ های بین والدین و فرزندان، همیشه جنگ بین نقطه ضعف های اونهاست . تا وقتی یه پدر، مادر یا یک همسر از چهار تیپ مخفی تو شخصیت خودشون و نقطه ضعف های روانشناختی خودشان با خبر نشن ، تا آخر عمر دیگران رو مقصر حال بد خودشون می دونن . اما یه آدم حسابی با همسر و فرزندش تمرین فراروی میکنه؛ میدونی تمرین فراروی یعنی چی ؟

 

یعنی بعد از این که نقطه های مسئله دار درون خودت را با شجاعت پیدا کردی ، با خانوادت ، با عشقت ، با یارت تمرین کنی تا آنها رو کم کم رفع کنی . مثلا اگر فهمیدی که در ابراز وجود مشکل داری ، ابراز وجود سالم و تکنیک هاش رو یاد بگیری و با کسانی که دوستشون داری (محیطی که قراره شخصیت ت توش اصلاح بشه ) تمرین ابراز وجود کنی.

 

امیدوارم مطالبی که گفتم رو جدی بگیری و به مهمترین هدف زندگی خودت که شخصیت شناسی و شخصیت پروری هست اهمیت بدی ؛ قبل از اینکه خیلی دیر بشه .آخه متاسفانه بیشتر از ۸۵ درصد آدم هایی که به سن پیری و بعد مرگ می رسند ، هرگز نسخه بهتر خودشون رو نمی بینن .

دکتر بیتا حسینی
بهار ۹۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 1 =