تروما چیست؟

تروما یک ضربه شدید روانی است که به دنبال اسیب های روانی،هیجانی،روانی و یا ترکیبی از ان ها ایجاد میشود. شاید شنیدن این جمله برایتان جالب باشد،ولی خوب است بدانید که بیش ترین هیجانات منفی که الا در حال تجربه کردن اش هستیم مال تروما و اسیب هایی است که در گذشته تجربه کرده ایم.در این مقاله با ما همراه باشید تا تروما را بهتر بشناسید.

تعریف تروما

تروما یک ضربه شدید روانی است که به دنبال آسیب های جسمانی،هیجانی،روانی و یا ترکیبی از آنها ایجاد میشود.

تفکر فرد دچار تروما 

رویداد های آسیب زا و تروماتیک تفکر منطقی را از فرد میگیرند و ذهن فرد را به صورت جدی با خشونت و مرگ درگیر می سازدند برای همین عکس العمل های فرد به صورت فاجعه بار و غیر طبیعی در می آید.

ویژگی های تراما چیست؟

برای اینکه یک رویداد را تروماتیک و آسیب زا بنامیم باید دو شرط مهم را درنظر بگیریم اولین شرط ماهیت رویداد است و دومین شرط معنایی است که شخص از رویداد دریافت می‌کند

ماهیت رویداد تروما

ماهیت رویداد به این بستگی دارد که چه قدر آن اتفاق، جراحت فیزیکی و هیجانی و روانی قدرتمندی در فرد باقی می‌گذارد هر چقدر یک رویداد تلخ تر و شدیدتر باشد احتمال تروماتیک بودنش نیز بیشتر خواهد شد

معنای رویداد تروما

معنایی که شخص به یک رویداد میدهد درست به اندازه ی خود رویداد مهم است هر چه قدر فرد در مواجهه با یک رویداد حس قربانی بودن به او دست بدهد تراماتیک بودن آن رویداد نیز بیشتر خواهد شد واکنش هایی که ما به رویداد ها نشان می دهیم کاملا متفاوت است ممکن است یک فرد نسبت به یک اتفاق واکنش شدیدی نشان دهد و آن رویداد را تروماتیک در نظر بگیرد ولی همان اتفاق برای شخص دیگر کاملا عادی باشد و هیچ آسیبی نبیند.

واکنش های رایج در تروما چیست؟

یک حادثه شدید میتواند کل وجود یک فرد را تحت تاثیر قرار دهد.افراد به شیوه های گوناگونی نسبت به تروما واکنش نشان میدهند و این واکنش به طرز تفکر افراد نسبت به خودشان (خودپنداره)ژنتیک،ژن،حمایت های عاطفی خانواده ،دوستان، مزاج و سن وقوع حادثه‌ و…. برمی‌گردد. همانطور که گفتیم تروما کل وجود یک فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و فرد حس قدرت و یکپارچگی خود را از دست می‌دهد. در ادامه ی مقاله چند تا از واکنش های رایج در تروما را با هم بررسی می‌کنیم.

واکنش فیزیکی در تروما چیست؟

تروما یک آسیب روانی بسیار قوی است و این کاملا طبیعی است که بدن نسبت به آن واکنش نشان دهد. اغلب افراد هنگام رویایی با یک تروما دچار حملات قلبی عروقی،دشواری خواب و تحریک پذیری و تپش قلب شدید می شوند. حتی بعد از گذشت سال از یک رویداد تروماتیک فرد با کوچکترین تحریک باز دچار همان واکنش های فیزیکی میشود و لحظه ی آسیب دوباره برایش تجدید خاطر می شود و همان حس ها را بار ها تجربه می کند.

واکنش روانی در تروما چیست؟؟؟

تغییر نگرش درباره خود

دنیای بیرون آینه ای  از وجود خودمان است بعد از این که یک رویداد تروماتیک وار را تجربه می‌کنیم حس میکنیم دیگر مثل قبل قوی نیستیم و تسلطی بر دنیای بیرون نداریم و حس ارزشمندی مان را از دست می‌دهیم و به جای تأثیر گذاری بر دنیای بیرون به صورت منفی و مخرب تاثیر پذیر میشویم و این نوع تفکر باعث میشود دیگران ما را جدی نگیرند و ارزشی برایمان قائل نشوند.

کاهش هوشیاری

زمانی که احساسات منفی طغیان میکنند، عملا هیچ راهی برای رهایی از این افکار منفی وجود ندارد و روان آدمی کم می آورد برای رهایی از این هیجانات منفی مغز به کمک جسم می آید و یک نوع بریدگی هیجانی به جود می آورد به این صورت که شخص فکر میکند از جسم خود خارج شده است و دیگر نمی‌تواند محیط اطراف خود را مانند سابق ادراک کند.

واکنش های هیجانی در تروما چیست؟؟؟

کاهش عزت نفس

هنگامی که فرد با یک رویداد آسیب زا مواجه میشود، خود را مسئول ایجاد آن رویداد میداند و فکر میکند اگر کمی باهوش تر بود شاید می‌توانست شرایط را کنترل کند و احساس شرم و تنفر نسبت به خودش پیدا میکند.

احساس خشم به خود

بعد از تروما ممکن است نسبت به خود و دوستانتان و خانوادتان دچار خشم شدید بشوید و حتی ممکن است نسبت به یک اتفاق بسیار کوچک که قصد آزار رساندن به شما را ندارند خشم شدیدی را نشان دهید که به این حالات تحریک پذیری بالا میگویند.

احساس درماندگی

اگر مدام در زندگی  تروما را تجربه کرده باشیم این باور در زندگی ما شکل میگیرد که دیگر اوضاع شرایط بیرون را نمی‌توانیم کنترل کنیم و هرگز نمی‌توانیم شرایط را عوض کنیم برای همین سال پس از گذشت تروما نسبت به رویدادها آسیب پذیری افراطی نشان میدهیم و احساس درماندگی شدید نسبت به خود دارید.

واکنش های رفتاری تروما چیست؟

گوشه گیری

شاید شما پس از تجربه ی یک تروما احساس میکنید اگر تنها باشید احساس امنیت بیشتری میکنید و از موقعیت های مختلف اجتناب کنید حتی اگر در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کند، باز حاضر نیستند از منطقه امن خود دور شوید و این امر باعث میشود خیلی از موقعیت های زندگی خود را از دست بدهید.  

اجتناب از موقعیت ها و مکان ها

بازماندگان از تروما ممکن است هنگام رویارویی با مکان ها و موقعیت های مرتبط با تروما دوباره همان خاطرات درد آور برایشان تکرار شود، برای همین از رفتن به این موقعیت ها اجتناب می کنند حتی اگر در زندگی عادیشان اختلال ایجاد شود.  

علت تروما چیست؟

گاهی اوقات روان ما تحمل فشار های روانی را ندارد و به اصطلاح کم می آورد.اتفاقات ای که بیش از حد روان ما باشد، مانند تجربه حملات خشونت آمیز،تجاوز جنسی،وقایع طبیعی مانند سیل و زلزله و اتفاقات غیر منتظره مخصوصا در دوران کودکی ، در معرض بودن استرس های مداوم مانند بی توجهی والدین به کودکان و خشونت های خانگی همگی باعث آسیب شدید روانی می شود که به اصطلاح می‌گوییم تروما شکل گرفته است.

درمان تروما چیست؟

شفا پیدا کردن پس از آسیب کار زمان بر است پس اولین گام برای عبور از تراما صبوری کردن است. بعد از تمام شدن تراما پیامد های منفی آن شروع می شود شاید بعضی از اوقات فکر کنید دیگر نمی توانید این شرایط را تحمل کنید،ولی همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم مهم ترین گام صبوری کردن است.شما در اوج لحظات سخت نیز می توانید راه هایی برای آسان کردن شرایط پیدا کنید.

ورزش کنید

تروما باعث میشود که شما در حالت ترس و وحشت قرار بگیرید.ورزش کردن باعث میشود شما نسبت به خودتان احساس خوب پیدا کنید و سیستم عصبی شما در حالت آرامش قرار بگیرد.

استفاده از جملات خود ارام سازی

بعد از تجربه یک رویداد تروماتیک، شما ممکن است با کوچکترین تحریکی همان هیجانات منفی را دوباره احساس کنید. خودگویی های آرام کننده باعث میشود شما بتوانید آرامش خود را بدست بیاورید و هیجانات منفی خود را کنترل کنید. همچنین باعث میشود در شرایط سخت همانند یک والد و یا یک دوست صمیمی به خود کمک کنید.

مطالعه کنید

خواندن یک کتاب خوب میتواند کمک شایانی به سلامت روان شما کند. طبق تحقیقات انجام شده مطالعه کردن باعث کم شدن استرس میشود. تروما باعث ایجاد ترس و وحشت در فرد میشود.  طوری که فرد در عملکرد خود دچار ضعف میشود، خواندن یک کتاب خوب سریعتر از روش های دیگر میتواند آرامش را به شما بازگرداند.کتاب دنیای پس از آسیب دقیقا مانند یک درمانگر عمل کرده است و گام به گام تا به دست آوردن سلامت روان به شما کمک می‌کند.

از یک درمانگر کمک بگیرید

بعد از تجربه ی تروما شرایط زندگی خیلی سخت میشود.کمک گرفتن از یک درمانگر خوب و همراه علاوه بر مقابله با تروما،راهکار ها و مهارت های جدیدی را در مقابل با تروما به شما نشان میدهد. مجموعه تخصصی روانشناسی اوینه دارای کادری مجرب،در همه ی زمینه های درمانی اماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + بیست =